Како да се дојде до Inbox?

Прво, тоа е едноставна: што сакате да го испратите писма.

Потоа, кога желбата transformirovalsya во сет на цели, предизвици се појавуваат.

Примарната цел (и, исто така, комплексноста) е добивање на вашиот писмо во Inbox (примени). Бидејќи ова е како тоа започнува. Или не започне.

Подолу е краток преглед на приказната за тоа како да се избави.

Прво и основно, сите "deliverability" може да се поделат на технички и квалитет.

Технички е определен со бројот на пораки кои беа доставени во било на фолдери на корисниците (вклучувајќи ги и "Spam"). Дел од буквите може да биде одбиено бидејќи испраќање IP адреса, се должи на фактот дека примачот поштенско сандаче не постои, или, на пример, поради проблеми со Интернет примање на серверот.

Качественная доставляемость — это количество писем, доставленных непосредственно в папку «Дојдовни» конечного пользователя.

За квалитетот deliverability може да биде под влијание на различни начини. Дека како-што може да се класифицираат, предлагам да се условно да се подели на целиот спектар на препораките на формално и содржински/супстанција.

Формално се технички во природата и може да биде намалена за да се обезбеди почитување на некои правила, кои ќе бидат дадени подолу. Содржина поврзана со содржината, распоред, релевантноста на вашиот билтени и има за цел да ја зајакне интеракција со корисниците. Тие се објасни што да барате во содржината дел од писмото значи дека пораката е отворена, предклинички, не се забележани како спам и се бришат без да се чита.

Со формалните параметри, се е полесно, во смисла дека постои одреден сет на параметри кои треба правилно да се постави пред да се почне која било масовно испраќање. На пример:

На доменот од кој можете да го испратите e-mail, мора да имате добар или "нултата" углед.

Добро е кога кој домен е веќе испратена и се доставени. Тоа треба да биде лесно да не ги расипат.

Нула — кога тоа не е испратен и, соодветно, не се зема. Оваа репутација тоа нежно и внимателно за да се изгради.

Лоша репутација — присуство на историјата на жалби на букви од даден домен или, на пример, блокирање од пребарувачите, па дури и некои проблеми кои можеби никогаш не се сомневам, затоа што тоа се случило пред доменот стана твое. Значи, вашата задача е да се најде надвор сето ова пред пораки од таа адреса ќе одат во спам.

SPF и DKIM.

Домен мора да бидат дигитално потпишани. Тоа се нарекува DKIM. Ова е толку уникатен збир на знаци (неколку линии код) кои сакате да се регистрирате во DNS подесувања, веднаш штом ќе се одлучи да се направи мејлинг или подоцна — на пример, сега кога ќе ја прочитате оваа статија. Патем, да дознаете дали имате DKIM, тоа е можно преку посебни услуги како dkimcore.org/tools/keycheck.html.

SPF е стринг, кој се дефинира листа на IP адреси кои може да се испрати на e-mail пораки на името на вашиот домен. Нејзиното присуство е задолжително потврдена ISP.

Кога ISP гледа дека не треба овие податоци, се чини дека сте сомнителни видот и треба во секој случај помогне да се заштити од вашиот e-mail. Така ќе го добиете истиот junk (ѓубре). Затоа, SPF и DKIM мора да се регистрирате.

Ако планирате да испрати по 1 милион пораки и повеќе, размислувам за посветен IP адреса.

Обемот на конверзација, во принцип, имаат пресудно влијание врз репутацијата на IP, така IPS треба да се "загрее", односно да строго ги следат механика на зголемување на бројот на промотивни пораки.

Ова е направено како што следува:

Ден 1 — до 20 илјади пораки.

Секој ден 10-15% од бројот на писмата испратени за претходниот ден.

Патем, треба да се дели целата база на податоци во доменот на семејството и во текот на "загревање" за следење на состојбата во секој кластер.

За доменот на семејството Outlook посебно правило — не повеќе од 4 илјади дневно во почетната фаза на конверзација. Следно, се зголеми обемот според истата шема ( 10-15 % секој ден).

Ако стапките на испорака почнаа да паѓаат (дури и 1-2 %) — замрзнување на затоплување-up процесот на ниво што е достигнат, и почнуваат одново.

Патем, ако IP е постигнат саканата состојба, тоа е многу важно за одржување на редовни конверзација. Многу ISP процентот на поплаки од бројот на испратени пораки, односно, ако за долго време да го испратите, оваа стапка автоматски ќе се зголеми. Затоа е многу важно да се држиме до стабилна распоред и единствен тома.

Автоматски пораки на проблемот на единството е делумно решен, ако тие се навистина редовно, но тоа не ја негираат потребата за стандард конверзација.

Угледот лигаментите "домен, IP — DKIM" е, исто така, формирана врз основа на испорака неуспеси тешко отскокнување.

Тешко Отскокнување — т.н. "хард грешки" испорака, односно бројот на букви кои беа испратени да се непостоечки или блокирани адреси и, според тоа, не стигнат до примателот.

Исто така постои и "меки" грешка (Меки Отскокнување) — кога вашето писмо не може да биде донесено поради фактот дека кутијата е полна или поради некој проблем, на добивањето на серверот. Но, овој тип на грешка не е земена во предвид во формирањето на техничка репутација на вашите мејлинг листа.

Патем, говорејќи на хард испорака грешки, важно е да се обрати предмет на хигиената на вашата база на податоци, бидејќи Тешко Испитување укажува на проблем во оваа област.

Две главни работи кои треба да се запамети:

- НЕ ПОКУПАЙТЕ БАЗЫ!

- Спроведување на механика на dual-претплата потврда (двојно opt-in).

За купил база, претпоставувам, се е јасно: постојат многу лоши работи како што се стари забрането е-пошта, заедничка поштенско сандаче ([email protected]) и други како нив. Не ви е потребна.

Coregistration, сообраќај од промотивни слетување страници, бази на податоци собрани во настани или во канцелариите на физички продавници — не е секогаш добра идеја. Овие основи ќе работи само ако многу внимателно и постојано следење на сообраќај квалитет и навремено се отстранува од базата на податоци "ѓубре".

Двојно претплата не е задолжително, но се препорачува, пракса меѓу руската ISP и строг закон и во други земји. Патем, неодамна се случи првиот хит под статија за испраќање спам-пошта на корисници кои не се потврдува нивната желба да примате е-мејл билтени на една убава Канада со своите antispam закон.

И не постои такво нешто прекрасно како спам стапица (спам стапици).

Ова е кога ISP и глобалната црни листи (црни листи испраќање на домени и IP адреси) за да креирате адреси, кои се "шират" на Интернет за да се претплатите на илегално се соберат база.

Ако вие или некој бескрупулозните луѓе во одреден момент во времето, имале пристап до вашата IP адреса, да се однесува лошо, постои голема можност дека ти и јас се ќе биде во некои црна листа.

Ова ја зголемува шансите на хард блок, па се однесуваат на вас самите. Еве некои од повеќето реномирани blacklists: spamCop.net, spamhouse.org, uribl.com, surbl.org, barracuda.com.

За ваша информација, црни листи се од два типа:

– врз основа на испраќање на IP, поврзани со ESP (давателот на платформата која што се испраќа, на пример, spamCop.net)

– DNS-базиран, што е, на физичка адреса на вашиот сајт (на пример, uribl.com).

Ние постепено да преминат на содржината препораки, исто така, зависи во голема мера на хигиената на вашата претплатничка база.

Покрај тоа, како што е опишано погоре (двојно да се одлучат и законски да се соберат е-мејл адреси), важно е редовно да се "чисти" база на податоци. Тоа може да се направи, на пример, со користење на т.н. reactivations.

Ова е кога ќе се види дека одреден процент на вашите претплатници за долго време (да речеме, шест месеци) не реагира на вашиот пишување, односно не дури и отворете ги и напишете него писмо по следниве линии:

"Здраво! И ми недостасуваш... И се сеќавам како сето тоа почна? И ние се уште се пријатели? Нема? Добро, мислам за тоа. И тогаш јас се вкусни колачиња и шише Мартини... Ако не е така, дозволете ми да знам. Ве молам." Следната фотографија на плаче мачка и линк до страна на одговори. И подобро на претплата за управување страница, каде што можете да ги ограничите фреквенцијата, дистрибуција и/или да ја прилагодите нејзината тема.

Патем, како резултат на reactivations обично трае многу долго адреса со тешко грешка на испорака, што е многу кул и корисни.

Така, се трошат reactivation прашува корисниците доброволно (прати визитка) или промена на испорака settings — со еден збор, го стори сé за да се спречи жалба.

Содржината пристап сугерира дека да се биде внимателен што информации и во каква форма ќе се вклучат во вашите мејлинг.

На пример, можете да ги проверите сите линкови појавува во содржината на писмото, да припаѓаат на глобалната црна листа. Или ќе се обидат да се избегне "samopodoben" catchphrases ("купи", "продажба", "попуст", "понуда", "специјална понуда", "заштеди", "итно", "цена", итн.) И што сакаат да слушаат она што го рече претплатникот. На пример, ако тој е толку добар што тој го помина својот личен пат пополнување полиња Менаџер претплата, ќе се бара да ги следат токму на фреквенцијата на испраќање, кои тој ги одбра.

Не треба да се користи sokratili линкови. Од корисникот се крие последната URL-то на страницата на која тоа паѓа, а тоа би можело да биде некој вид на вирус/data collector/лажна најава форма на било познато ресурси. На поштенски систем се грижи за безбедноста на своите корисници, па тоа може да го блокира e-mail со овие линкови.

Тоа не е потребно да внесете буква скриени пренесувања, JavaScript, ActiveX, VBScript, Java аплети, Рамки, и Iframes кои се поврзани со надворешен CSS ресурси: од гледна точка на mailers, тоа изгледа како обид да го присвојат кориснички сметки, па било извршна или надворешни скрипти се блокирани од страна на стандардно.

Нема потреба да се скрие отпишување на копчето, бидејќи со тоа ќе се буквално форсирање на корисникот за да го означите вашиот е-мејл како спам.

Бидете сигурни да се потсети корисникот за тоа зошто тој доби ова писмо.

Бидете сигурни да добијат себе си се идентификува Од e-mail. На рускиот пазар многу писма доаѓа од mailbox format noreply, дека не е добро, непријателски, а не на сите стилски.

Што да правите ако се уште се жалат?

Приговорите се од два типа:

формална (кога поплака за спам доаѓаат директно од претплатникот, тоа ја испраќа до вашата адреса за повратни информации)

– FBL-жалба (кога примателот на вашата е-мејл означува како спам, ISP добива ова писмо за да ви во одредена адреса, па можете да се вратиш во тој корисник од листата).

Во двата случаи, едно правило е точно: Подносителите треба да се отстранат ВЕДНАШ.

Ако проблемот не е решен, се врати на првиот став на овој член и проверете уште еднаш.

Самое главное — рассматривать все факторы доставки/недоставки комплексно. Путь во «Дојдовни» — это как путь к идеальному телу: одной диеты мало :) Если вы хотите добиться определённых показателей доставляемости и сделать их стабильными для своих рассылок, необходим системный подход, объединяющий все вышеперечисленные пункты, а также предполагающий постоянный мониторинг сводных отчётов и оптимизационные меры.

Ние ќе продолжиме да ги објавиме нашите совети за испраќање успешна билтени. Се надеваме дека овие совети ќе Ви помогнат да се спроведе успешна пошта.

Темата на следниот член на понуда Техничка поддршка.